پرسش‌های متداول

پرسش‌های متداول

1ـ فرایند ثبت محصول در سامانه کنترل کیفیت مواد، وسایل، رسانه‌ها و تجهیزات آموزشی به چه صورت است؟  

لطفا جهت مشاهده روندنما و هزینه ارزشیابی محصول، که در قالب دو فایل PDF می باشند، بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

http://standard.roshd.ir/content/455

2ـ نحوه ثبت نام کاربر و محصول در سامانه کنترل کیفیت مواد، وسایل، رسانه‌ها و تجهیزات آموزشی به چه صورت است؟  

ابتدا بایستی به عنوان کاربر در سامانه به آدرس زیر ثبت نام نموده و سپس با نام کاربری جدید و رمز عبور دریافتی در ایمیل خویش نسبت به ورود مجدد به سامانه و ثبت نام محصول با کلیک بر روی گزینه ثبت نام محصول اقدام فرمایید.

برای ورود به بخش درخواست بررسی محصول لطفا بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

http://standard.roshd.ir/user

3ـ چه نوع محصولاتی در  سامان‌دهی منابع آموزشی تربیتی بررسی می‌شود؟

به طور کلی هر محصولی اعم از بسته آموزشی، وسیله آموزشی، چند رسانه‌ای‌ها همانند فیلم، نرم افزار، سامانه و اپلیکیشن‌ها ...  که با اهداف کلی ارایه شده در ابتدای هر واحد یادگیری ( برنامه درسی) مطابقت داشته و در نظام تعلیم و تربیت اعم از دانش‌آموزان، مربیان یا معلمان یا کارشناسان، مخاطب بالقوه داشته باشد قابلیت بررسی خواهد داشت. لازم به ذکر است بررسی محصولات کمک درسی به دلیل ممنوعیت استفاده از محصولات کمک درسی دوره ابتدایی در مدارس این دوره، صرفاً در صورتی که به شیوه مفهومی و تعاملی تولید شده باشند، میسر خواهد بود.  سایر محصولات کمک آموزشی مربوط به این دوره قابل ارزیابی است.

در این سامانه علاوه بر منابع آموزشی تربیتی غیرمکتوب، انواع کتاب‌های کمک درسی و کمک آموزشی از جمله داستان نیز بررسی می‌شود. برای ثبت و ارزیابی منابع مکتوب باید به سامانه کتاب بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

http://samanketab.roshd.ir

4ـ نحوه ارزیابی محصولات برای مناسب شناخته شدن به چه صورت است؟

محصول در بررسی اولیه اگر با استانداردهای موردنیاز تطابق داشته باشد وارد مرحله بررسی شده و پس از اصلاحات لازم حداکثر تا 2 بار در صورتی که حداقل، 60 درصد امتیازهای لازم را به دست آورده باشد، مناسب شناخته می‌شود که نتیجه تایید آن از طریق ایمیل به اطلاع تولیدکننده محترم خواهد رسید.

5ـ نحوه دسترسی به اعتبارنامه‌های صادر شده بر روی سامانه به چه صورت است؟‌

لطفا بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

http://standard.roshd.ir/licenses

6ـ منظور از محصول نامناسب و مردود چیست؟

محصولی که در بررسی اولیه با استانداردهای موجود آموزشی تناسب لازم را نداشته باشد، از چرخه بررسی خارج و مردود اعلام می‌شود.

علاوه بر آن محصولی که پس از انجام اصلاحات لازم از سوی تولیدکننده حداکثر تا 2 بار موفق به کسب حداقل امتیاز ویژگی‌های لازم به عنوان یک محصول آموزشی استاندارد نشود به عنوان یک محصول نامناسب شناخته شده و از چرخه بررسی خارج و دلایل رد محصول از طریق ایمیل به اطلاع تولیدکننده محترم خواهد رسید.

در صورتی که تولیدکننده محصول دلایل را قانع کننده ندانست، با ذکر استدلال خواهان ارزیابی مجدد محصول می‌شود که با واریز هزینه بررسی مجدد در صورت تایید درخواست از سوی شورای کارشناسی جلسه‌ای با حضور تولیدکننده برای اصلاح یا توجیه تولیدکننده محصول برگزار شده و در نهایت نتیجه آخرین تغییرات اعمال شده به اطلاع وی خواهد رسید.

7ـ دسترسی به اعتبارنامه‌های صادر شده در سامانه به چه صورت امکان‌پذیر است؟

لطفا بر روی زیر کلیک فرمایید:

http://standard.roshd.ir/licenses

8ـ نحوه معرفی محصولات مناسب از سوی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی چگونه است؟

 محصولات مناسب به فاصله بسیار اندکی، بر روی سامانه کنترل کیفیت در بخش اعتبارنامه به تفکیک محصول معرفی می‌شوند. http://standard.roshd.ir/licenses

دوسالانه محصولات رشد از سال 95 که در دست تکمیل است.

در ابتدای هر ماه فهرستی از محصولات مناسب ماه قبل روی وبگاه سامان‌کتاب منتشر می‌شود.

 گزیده‌ای از محصولات مناسب تشخیص داده شده به همراه گزیده‌ای از منابع مکتوب، در قالب فهرستگان رشد منتشر و در اختیار آموزشگاه‌ها قرار داده می‌شوند. (اینجا)

9ـ اقدامات این دفتر در حمایت از تولید کننده به چه نحوی است؟

برنامه‌ها، فیلم‌ها و بازی‌ها با دریافت استاندارد آموزش و پرورش از طریق طرح ساماندهی می توانند مجوز حضور در مدارس را کسب کنند و علاوه بر آن همه محصولات استاندارد در فهرستگان رشد به مدارس معرفی می‌شوند.

10ـ استانداردهای موردنیاز تولید یک محصول آموزشی را از کجا می‌توان به دست آورد؟

لطفا بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:‌

http://standard.roshd.ir/content/454

11ـ اعتبارنامه صادر شده از سوی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی چه تفاوتی با سایر اعتبارنامه‌های صادر شده از سوی ارگان‌های دیگر آموزش و پرورش دارد؟  

این اعتبارنامه در راستای مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش(آیین‌نامه سامان‌دهی منابع آموزشی و تربیتی که ورود هرگونه منابع آموزشی و تربیتی (از جمله فیلم، وسیله ، نرم افزار و ... آموزشی) را به فضای آموزشگاه‌ها منوط به تایید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نموده است که با امضای ریاست محترم جمهور ابلاغ شده و .

برای ورود به بخش آیین‌نامه‌ها بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

http://standard.roshd.ir/circular-list

12ـ آیا تایید محصول در جشنواره ملی اسباب بازی یا دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی، تاثیری در تسهیل صدور اعتبارنامه توسط دفتر انتشارات و فناوری آموزشی دارد؟  

خیر

13ـ آیا محصولات تایید شده در نمایشگاه‌های برگزار شده داخلی و خارجی شرکت داده می‌شوند ؟  

تولیدکنندگان محترم می‌توانند محصولات دارای اعتبارنامه را در نمایشگاه‌های تکنولوژی آموزشی داخلی و خارجی بنا به صلاحدید خویش شرکت دهند.

دفتر انتشارات وفناوری آموزشی نیز هر ساله اقدام به برگزاری نمایشگاه جنبی از برخی تولیدات برگزیده در کنار نمایشگاه کتاب مربوط به «اختتامیه جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد»  می‌نماید که آذرماه امسال در مدرسه درالفنون برگزار شد.

برای ارائه گزارش تصویری از نمایشگاه جنبی محصولات آموزشی در مدرسه تاریخی دارالفنون  بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:‌

http://oerp.ir/image-rep/10492/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AF%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%86%D9%88%D9%86

14ـ راه‌های ارتباط با کارشناسان گروه کنترل کیفیت و سامان دهی منابع آموزشی غیر مکتوب  چگونه است ؟  

از طریق منوی تماس با ما در لینک زیر:‌

http://standard.roshd.ir/contact

از طریق مکاتبه با ایمیل استاندارد به آدرس زیر:

Standard.roshd@gmail.com